Ikviena cilvēka nāve, pat ja paredzama, atnāk negaidīta… Nomirstot tuviniekam, palicējiem parasti pēc emocionāla šoka un pēkšņām skumjām rodas desmitiem jautājumu vienlaikus – kas gan tagad vispār jādara?
Apkopojām atbildes uz pirmajiem un svarīgākajiem jautājumiem, kas tuviniekiem rodas pēc nāves gadījuma, konsultējoties ar apbedīšana biroja “SIGULDAS APBEDĪŠANAS BIROJS darbiniekiem, kā rīkoties dažādās situācijās.
Ja cilvēks miris dabīgā nāvē
Cilvēkam nomirstot mājās, dabiskā nāvē, pirmkārt ir jāsazinās ar mirušā ģimenes ārstu, kurš vai nu ieradīsies pie mirušā un konstatēs nāves faktu, vai arī akceptēs, ka mirušo var nogādāt morgā, un, balstoties uz mirušā slimības vēsturi, izrakstīs “Medicīnisko apliecību par nāves cēloni”. Šī apliecība ir nepieciešama, lai varētu saņemtu Miršanas apliecību.
Pēc šīs procedūras tuviniekiem ir jānogādā mirušais morgā, vai arī jāsazinās ar apbedīšanas biroju, kas to izdarīs.
Ja cilvēks nomiris nakts stundā, brīvdienās vai svētku dienās kad ģimenes ārsts nestrādā, tad tuvinieki var mēģināt tomēr sazvanīt ģimenes ārstu, bet ja tas neatbild, tad vajadzētu mirušo nogādāt morgā vēsumā, vai arī jāsazinās ar apbedīšanas biroju, ka mirušo nogādās morgā.
Cilvēkam palicis slikti un izsaukta ātrā neatliekamā medicīniskā palīdzība
Gadījumos, kad ir tikusi izsaukta ātrā medicīniskā palīdzība, un cilvēks ir nomiris medicīnas darbinieku klātbūtnē dabiskā nāvē, ātrās medicīniskās palīdzības darbinieki arī konstatēs nāves faktu un izsniegs par to dokumentu, taču tā nebūs Medicīniskā apliecība par nāves cēloni. Ar ātrās medicīniskās palīdzības iesniegto dokumentu tāpat ir jāvēršas pie mirušā cilvēka ģimenes ārsta. Arī šajā gadījumā tuviniekiem ir pienākums mirušo novietot vēsumā vai ir jāizsauc sevis izvēlēts apbedīšanas birojs, ka mirušo nogādās morgā. Ātrā medicīniskā palīdzība mirušos uz morgu neved.
Nav zināms cilvēka nāves iemesls
Ja cilvēks miris mājās, tāpat ir jāizsauc vai jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš konstatēs nāves cēloni vai izsniegs norīkojumu mirušā autopsijas veikšanai, ja cēloni noteikt nevarēs – tādā gadījumā mirušais jānogādā uz patoloģiski anatomisko izmeklēšanu, vai arī jāsazinās ar apbedīšanas biroju, kas to izdarīs. Medicīnisko apliecību par nāves cēloni izrakstīs ārsts, kurš veiks autopsiju.
Slimniekam nomirstot ārstniecības iestādē
Piederīgajiem par tuvinieka nāvi paziņo slimnīcas personāls. Piederīgajiem būs jāierodas attiecīgajā slimnīcas nodaļā, kurā gulēja mirušais, lai nokārtotu formalitātes, piemēram, jāuzraksta iesniegums par autopsijas neveikšanu, ja nāves cēlonis ir zināms un iebildumu pret ārstēšanu nav. Citos gadījumos tiek veikta autopsija. Medicīnisko apliecību par nāves cēloni izrakstīs ārstējošais ārsts un/vai nodaļas vadītājs, vai arī pataloganatoms, kas veicis mirušā autopsiju, ja tāda tikusi veikta.
Nelaimes gadījums vai vardarbīga nāve
Ja ir redzamas vardarbības vai nelaimes gadījuma pazīmes, noteikti ir jāizsauc policija, kas informēs un izlems par tālākajiem soļiem, kā arī nozīmēs tiesu medicīnas ekspertīzi un mirušo transportēs uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes morgu, kur tiks veikta autopsija. Medicīnisko apliecību par nāves cēloni izrakstīs ārsts, kurš veiks autopsiju. Par tālāko tuviniekiem būs jāsazinās ar apbedīšanas biroju, lai vienotos par tālākajām rīcībām un pienācīgi apglabātu mirušo.
Policija jāizsauc šādos gadījumos:
- ja ir bijusi vardarbīga nāve, par ko liecina pazīmes uz mirušā ķermeņa vai ir radušās aizdomas par to (piem., saindēšanās)
- nāve notikusi darba vietā, uz ielas vai sabiedriskajā transportā – jebkur, ārpus mājas vai ārstniecības iestādes
- ja nāve notikusi ceļu satiksmes negadījumā
- ja ir aizdomas par pašnāvību, saindēšanos vai pārdozēšanu
- mirušais savā dzīvesvietā bijis viens
- ja mirušais ir ārvalstnieks
- nāve iestājusies organizācijas vai personas vainas dēļ
Kur iespējams noformēt miršanas apliecību?
Miršanas apliecību noformē pēc Medicīniskās apliecības par nāves cēloni saņemšanas, līdzi ņemot arī mirušā pasi, kā arī tuvinieka, kas noformēs miršanas apliecību, personu apliecinošu dokumentu. Miršanas apliecību var noformēt jebkurā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā, novada domē vai pagasta pašvaldībā, kas ir tiesīga noformēt un izsniegt šāda veida dokumentu.
Miršanas apliecību var noformēt arī apbedīšanas birojā “SIGULDAS APBEDĪŠANAS BIROJS”, turpat piesakot arī nepieciešamos apbedīšanas pabalstus VSAA, bēru organizēšanas un apbedīšanas pakalpojumus, kā arī mirušā transportēšanas vai morga pakalpojumus. Tā vietā, lai pienācīgu atvadu vietā pašu spēkiem organizētu mirušā apbedīšanu un ar to saistītās formalitātes, ir iespējams visu nepieciešamo uzticēt profesionālam un iejūtīgam apbedīšanas birojam, tiekoties pašā birojā Leona Paegles ielā 9, Siguldā vai pie cilvēkiem mājās.